10 دلیل اصلی اضطراب قبل از خواب

در ساعات پایانی شب وقتی زمان استراحت می‌شود، اغلب نگرانی‌هایی وارد ذهن می‌شود که می‌توانند خواب آرام را از ما بگیرد. اجازه دهید به ده موضوعی که باعث بی خوابی می شود، بپردازیم و تکنیک‌های درستی برای مدیریت اضطراب شبانه را کشف کنیم. از شناخت دلایل اصلی تا یادگیری راه‌های مقابله، ما در  موقعیت‌های نگرانی‌های نیمه‌شب قرار می‌گیریم تا راهی را برای شب‌های آرام‌تر به‌سوی خواب بیاببیم.

1.نگرانی‌ مرتبط با فعالیت‌های فردا 

نگرانی در مورد آینده یکی از شایع ترین دلایل بی خوابی است. انتظار برای  یک روز کاری شلوغ که می تواند شامل جلسات و زمان تحویل پروژه‌ها باشد باعث ایجاد تنش ذهنی می شود. راه حل چیست؟ قبل از رفتن به تخت خواب، فهرستی از کارهای که زمان زیادی برای انجام دادنشان ندارید تهیه کنید. این کار باعث می‌شود با انتقال افکار نگران کننده به کاغذ، هیچ چیز ضروری را فراموش نکنید و آرامش داشته باشید.

2.اختلافات حل نشده

همانطور که سعی می کنید که به خواب بروید، مشاجرات یا درگیری ها ممکن است ذهنتان را درگیر کند. حل مشکلات گذشته قبل از رفتن به تخت خواب رختخواب بسیار مهم است. گفت و گوی صادقانه و بدون محدودیت می تواند باعث آرامش و پایان دادن به این موضوعات شود، و به بدن و افکار شما اجازه می دهد تا آرام شوند.

3.مسائل مربوط به موضوعات مالی 

حتی در حالی که بقیه جهان در خواب هستند، فکرهای مرتبط با پول وارد مغز می‌شوند. هر روز زمان مشخصی را برای بررسی وضعیت مالی خود و تدوین یک برنامه اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود که در شب راحت‌تر به خواب بروید بدون اینکه نگران پول و مسائل مالی باشید.

4.ترس و افکار مربوط  به سلامتی 

وقتی شب سرگرم چیزی نباشید، نگرانی‌های مربوط به سلامتی می‌تواند غیر قابل تحمل باشد. به خاطر داشته باشید که نگرانی در مورد سلامتی، چیزی را بهتر نمی کند. اگر خیلی نگران بودید، آن‌ها را یادداشت کنید و روز بعد با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

5. مسائل مربوط به روابط

مشکلات مربوط به رابطه ممکن است باعث شود افکار و احساسات برانگیخته شود و شب بیدار نگه تان دارد. به این فکر باشید که زمانی از روز را برای صحبت نتیجه بخش با عزیزانتان اختصاص دهید. صحبت کردن آزاد و بدون محدودیت اغلب به رفع نگرانی‌ها و بهبود خواب کمک می کند.

6. خطاهای گذشته

احساس پشیمانی‌ از های خطاهای گذشته می تواند شب‌ها بیدار نگه‌تان دارد. اگرچه  نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت اما تمرکز بر اشتباهات قبلی باعث تکرار نشدنشان نمی‌شود. به خود یادآوری کنید که هر اشتباه فرصتی است تا احساسات را کنترل کنیم و در آینده تصمیم‌های بهتری بگیریم.

7. نگرانی های مرتبط با مسائل آینده

تجزیه و تحلیل بیش از حد فعالیت‌ها و حوادث غیرقابل پیش بینی می تواند یک طوفان گردباد فکری ایجاد کند که شما را در شب با اضطراب درگیر کند. از روش‌های آرامش بخش استفاده کنید تا تمرکز خود را از آینده به حال تغییر دهید، که شامل تنفس عمیق یا مراقبه ذهن آگاهی می‌باشد.

8. استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی

هنگامی که ساعات پایانی شب را به چک کردن رسانه های اجتماعی می گذرانید، زمان استراحت کردن دچار مشکل می‌شوید. یک ساعت یا قبل از رفتن به رختخواب گوشی را روی حالت قفل مدیریت زمان تنظیم کنید تا افکار خود را برای تمدد اعصاب و توجه‌تان آگاهی را از حواس‌پرتی‌های دنیاس  دیجیتالی دور کنید.

9.خلاقیت بیش از حد

گاهی اوقات خلاقیت می‌تواند از حد زیادتری بگذرد  و شما را در شب با گردش ایده‌ها در ذهن شمار را بیدار کند. با استفاده از دفترچه یادداشت، ایده های اصلی خود را ثبت کنید. عمل نوشتن افکار به شما این امکان را می دهد که آرامش داشته باشید.

10.دغدغه‌های مرتبط با جهان

در طول  شب، سنگینی فکر کردن به رخداد‌های جهانی احتمالاً برای افکار شما دشوار خواهد بود. خود را آگاه نگه دارید، اما محدودیت هایی را برای مدتی تعیین کنید و نحوه دریافت اطلاعات واخبار را در نظر بگیرید. قبل از رفتن به رختخواب، با کمک انجام کاری آرامش بخش، بدن خود را آرام و رها کنید.

عسل علی حسینی

View posts by عسل علی حسینی
نویسنده و خالق محتوا در من خوب من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top